ITTHON, EGYÜTT, KÖZÖSEN SZABOLCS-SZATMÁR-BEREGBEN
PROJEKTÖSSZEFOGLALÓ
Kedvezményezett neve: Szabolcs- Szatmár- Bereg Megyei Önkormányzat
Projekt címe: Itthon, együtt, közösen Szabolcs-Szatmár-Beregben
Projekt azonosító száma: TOP-5.3.2-17-SB1-2018-00001
Szerződött támogatás mértéke: 827 000 000 Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt megvalósításának kezdete: 2019.01.01.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.12.29.
A projekt tartalmának bemutatása
A megyei területfejlesztési dokumentumokkal összhangban az életminőség és a társadalmi összetartozás javításához szükséges feltételek biztosítása érdekében jelen projekt támogatja és hozzájárul a szolidáris és aktív megye kialakításához, valamint ahhoz a 2030-ra vizionált jövőképhez, miszerint:
“2030-ban Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egy olyan hely, ahol jó élni.”
Cél, hogy tudatosabbá váljanak a helyi és térségi közösségek, elterjedjen, ill. fokozódjon az öngondoskodó képesség, a tudatos helyi és térségi társadalmak megerősödésével az egyik legfontosabb immateriális fejlesztési erőforrás aktivizálódjék, amely a közösségformálást és a gazdasági kibontakozást szolgálja: a helyi és területi identitást.
A projekt megvalósítása elsősorban a megye kulturális életére van jelentős hatással. Célunk, hogy a megyei identitásformáló, -erősítő fejlesztések (közösségfejlesztő programok) ne kizárólag egyszerű és egyszeri rendezvények formájában valósuljanak meg, hanem komplex módon hosszú távú pozitív változásokat generáljanak. Ehhez szükséges a programok megyei szintű koordinációja, a közösségfejlesztési célok és eszközök területi összehangolása.
Célunk továbbá a megye következetes, fenntartható kulturális képének és arculatának kialakítása, erősítése. Olyan – decentralizáltan – kulturális alapú megyei projektet kívánunk végrehajtani, amely a helyi emberek és közösségek életminőségét pozitívan befolyásolja: a települések meg tudják őrizni a közösségüket, élővé tudják varázsolni környezetüket. A fejlesztés hatására elért kompetenciaszintek emelkedése várhatóan segítik a munkaerő-piacon való megjelenést, ill. helytállást.
A Megyei Önkormányzat kulturális területen megjelenő pozíciója, együttműködési rendszere erősödik, ugyanakkor a helyi társadalmak kulturális és közösségi életben betöltött erős érintettsége és szerepe lehetőséget teremt a turizmus fenntartható fejlődésére. A kreatív ipar jelenlétének és súlyának növelése a megye életében, valamint a megye kulturális értékeinek láthatóvá tétele - megyei és akár országos szinten is - feladata a projektnek, ugyanúgy, mint a helyi tárgyalkotó népművészeti, valamint amatőr művészeti és hagyományőrző csoportok hálózatba szervezése, ismertségük növelése, megjelenésük segítése.
A kulturális decentralizáció jegyében Szabolcs-Szatmár-Bereg megye teljes területére hatással kívánunk lenni, amely három (identitásban is) jól lehatárolható fő részre oszlik: Szabolcs, Szatmár és Beregre térségekre. A megvalósítás során alulról építkezünk: együttműködünk a megye kulturális, turisztikai és közösségekkel foglalkozó intézményeivel, civil szervezeteivel, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Értéktár Bizottsággal, helyi értéktár bizottságokkal, települési önkormányzatokkal.
Összefoglalva a ’megyei identitás’ elnevezésű projekt célja, hogy a közösségi önazonosságtudat, a lokálpatriotizmus, belső értékként jelenjen meg a településeken, továbbá a megyei identitáson belül a MI „szabolcsiak”, „szatmáriak”, „beregiek” tudat erősödjön. Fontos, hogy a projekt hosszú távon minden generációnak olyan értéket adjon, mely az egyén, a kisközösségek, az adott település és vonzáskörzete számára, összességében a „megyeiség” önálló entitásként való megélése érdekében segítse a társadalmi fejlődést, része legyen a mindennapi létkultúrának, támogassa a civil kurázsit is. Tervünk az is, hogy a megyéről kialakult kép formálódjon, pozitív értékítéletek, jellemző jegyek jelenjenek meg, a megye neve vonzó munkaerőpiaci és beruházási brand is legyen.
A projekt főbb tevékenységei:
- Helyi, térségi erőforrások feltárása,
- Interjúkötegek készítése,
- Stakeholder-elemzés,
- Rendezvénynaptár összeállítása,
- Közösségi tartalmú helyi adatbázisok készítése, alakítása, gondozása,
- Önkéntesek toborzása és felkészítése,
- Cselekvési terv elkészítése,
- Közösségi beszélgetések szervezése,
- Helyi tudás- és értékkatalógus kialakítása,
- Értékek felterjesztése Megyei Értéktárba, ill. a Hungarikum Bizottság felé,
- Tematikus tanulókörök rendszerének kidolgozása és működtetése,
- Tematikus önképzőkörök rendszerének kidolgozása és működtetése,
- Alkotó és művelődő közösségek alakulásának megszervezése, működésének szakmai támogatása,
- Közösségi kérdőív szerkesztésének és feldolgozásának támogatása,
- Jövő műhelyek szervezése, megvalósítása,
- Vállalkozói fórum működtetése,
- Civil fórum működtetése,
- Népművészetben alkotó csoportok hálózatba szervezése,
- Helytörténeti vetélkedők – Értékes barangolás megszervezése,
- Elszármazottak találkozója rendezvények megvalósítása,
- Megyei alkotótáborok lebonyolítása,
- Hagyományok útján - megyei értéktalálkozók megszervezése,
- Megyei identitást erősítő televíziós marketing műsorok előállítása és sugárzása,
- „Legendák nyomában” munkacímű televíziós ismeretterjesztő kisfilmek gyártása és sugárzása,
- „Kastélylátogatók – látogató kastélyok” munkacímű televíziós ismeretterjesztő kisfilmek gyártása és sugárzása,
- Hagyományőrző, tréfás szórakoztató televíziós vetélkedő műsor megvalósítása, megyei települések részvételével,
- „Értékünnepek, „értékrandevúk” - Élő televíziós közvetítés a megyenapi ünnepségsorozatról,
- Televíziós talk-show műsorszám előállítása és a műsor sugárzása,
- „Megyei Kutatók” munkacímű televíziós ismeretterjesztő műsor gyártása és sugárzása,
- Infokommunikációs akadálymentesítés,
- Nyilvánosság biztosítása,
- Eszközbeszerzés,
- A közösségi akciókhoz, eseményekhez, programokhoz, rendezvényekhez kapcsolódó tudásmegosztó, kommunikációs platformok kialakítása és fenntartása.
A tevékenységek a megye 20 településén és a megyeszékhelyen összpontosulnak, azonban a célközönség vonatkozásában a megye mind a 229 településére, a megye teljes lakosságára fókuszálunk, tekintve, hogy a cselekvési tervre alapozva a rendezvények minden megyei lakos által látogathatók, továbbá megyei szintű média megjelenést tervezünk.